Słownik kulinarny: Acerola

Acerola (źródło: drchadedwards.com)

Acerola (źródło: drchadedwards.com)

Acerola, zwana również wiśnią z Barbados pochodzi z Wysp Karaibskich i Ameryki Środkowej. Przypuszcza się, że Indianie z wysp karaibskich przenosili nasiona lub rośliny podczas migracji pomiędzy wyspami i używali acerolę już w czasach prekolumbijskich. Obecnie występuje i uprawiana jest ona również w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych (Floryda i Teksas), Australii i w tropikalnych rejonach Azji i Afryki. Największym producentem aceroli jest Brazylia.

Owoce drzewa aceroli to owoce najbogatsze w witaminę C. Zawiera do 4,5% witaminy C (czyli 4500 mg na 100 g owocu), a więc prawie 100 razy więcej niż w owocach cytrusowych i ponad 10 razy więcej niż w porzeczce czarnej. Jeden lub dwa owoce aceroli, zależnie o wielkości i zawartości kwasu askorbinowego, zapewniają rekomendowaną dzienną dawkę witaminy C. Jeden owoc ważący 4,5 g ma tyle witaminy C co 1 kilogram cytryn.

Owoce aceroli są delikatne i łatwo się psują, dlatego świeże mają ograniczone zastosowanie. Acerolę można wykorzystać m.in. do:

  • produkcji soku, napojów,
  • deserów, galaretek, dżemów i kompotów
  • produkcji preparatów witaminowych, leków przeciwprzeziębieniowych i przeciwgrypowych, na choroby reumatyczne, leków na czerwonkę, biegunkę i choroby wątroby,
  • korę wykorzystuje się do produkcji garbników do skór.