Prażoki (paciara)

Prażoki lub paciara to staropolska, tłustoczwartkowa potrawa, której nazwa i sposób podania zależą od regionu Polski, w którym jesteśmy. W tradycji ludowej miała ona zapewniać ochronę przed ukąszeniami komarów latem.

Składniki:

  • szklanka mąki grubo zmielonej, np. krupczatka, najlepiej żytnia razowa
  • sól
  • słonina

Sposób przygotowania:

Szklankę mąki wysypujemy na suchą rozgrzaną patelnię i prażymy mieszając aż nabierze złotego koloru. Zalewamy to szklanką wrzącej, osolonej do smaku wody. Mieszamy dokładnie tak by nie powstały grudki, a gładkie ciasto. Ogrzewamy pod przykryciem przez około pół godziny. W tym czasie kroimy drobno i zesmażamy słoninę. Łyżką zamaczaną w słonince kroimy masę na kawałki i nakładamy prażoki  na talerz.

W dawnym województwie kieleckim danie nosi nazwę prażoki i podaje się obficie okraszoną słoniną. Można podawać z kwaśnym (zsiadłym mlekiem) lub kefirem.

Na Podkarpaciu potrawa ta nosi nazwę paciary i podawana jest z mlekiem – nie krasi się słoniną ale wykłada na talerz i zalewa mlekiem.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: paciara,paciara przepis,https://blog wojnanasmaki pl/1934 prazoki-paciara/,prazoki gessler