Pascal kontra Okrasa: Jabłka – Tarta Tatin, Strudel jabłkowo-marchewkowy (tydzień XII)

Tarta tatin

Tarta tatin (źródło: kuchnailidla.pl)

Tarta tatin (źródło: kuchnailidla.pl)

[czytaj: tarta tatę]

Czas przygotowania: 30 minut-35 minut
Czas pieczenia: ok. 25 minut
Czas leżakowania w lodówce: ok. 30 minut

 Składniki:
  • mąka pszenna (typ 450) plus odrobina mąki do posypania blatu: 200 g
  • cukier (20 g do ciasta, 150 g do jabłek): 170 g
  • sól:  szczypta
  • masło w temperaturze pokojowej, pokrojone na kosteczkę: 100 g
  • żółtko (jajko „M”): 1 szt.
  • woda: 2 łyżki
  • duże soczyste jabłka, odmiana jonagold, obrane i pozbawione gniazd nasiennych: 6 szt.
  • masło, pokrojone na mniejsze kawałki: 150 g
  • lody (śmietankowo-waniliowe): 4 gałki
  • cynamon mielony: 0,5 łyżeczki
  • mięta do dekoracji: 16 listków

 Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj mikser, metalową foremkę o śr. 26-27 cm. bez zdejmowanego dna, folię spożywczą, wałek, naczynie żaroodporne. Rozgrzej piekarnik do 190°C (termoobieg) lub 210 stopni C (góra-dół).
  2. Ciasto: Do miski miksera wsypujemy 200 g mąki pszennej, 20 g cukru, szczyptę soli, dodajemy 100 g masła w temperaturze pokojowej, wcześniej pokrojonego na małą kosteczkę i 1 żółtko. Ciasto ucieramy za pomocą miksera. W trakcie mieszania dodajemy do ciasta 2 łyżki wody. Miksujemy do momentu, aż ciasto zacznie odklejać się od brzegów miski miksera. Ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na mniej więcej 30 minut.
  3. Posypujemy blat mąką i rozwałkowujemy ciasto.
  4. Jabłka: Obrane jabłka kroimy na ćwiartki, delikatnie wycinamy gniazda nasienne, następnie każdą ćwiartkę kroimy jeszcze na pół.
  5. Do metalowej foremki wsypujemy 150 g masła i 150 g cukru, podgrzewamy w celu uzyskania karmelu (cukier rozpuszczamy równomiernie, cały czas mieszamy, uważając, żeby karmel się nie przypalił). Zdejmujemy foremkę z ognia, czekamy chwilę aż zawartość stężeje. W foremce układamy pierwszą warstwę jabłek (w jednym kierunku, tworząc wachlarz z kawałków jabłek), którą następnie posypujemy częścią przygotowanego cynamonu. Układamy drugą warstwę jabłek, posypujemy całość resztą cynamonu. Nakładamy pokrywkę na foremkę.
  6. Całość podgrzewamy, czekamy, aż karmel na dnie foremki zacznie się pienić i pokryje wszystkie jabłka. Podduszamy przez mniej więcej 5 minut.
  7. Rozwałkowane ciasto nakładamy na foremkę z jabłkami. Zbyt długie brzegi zawijamy do środka. Na wierzchu ciasta, na środku, robimy niewielką dziurkę.
  8. Foremkę z ciastem wkładamy na mniej więcej 25 minut do piekarnika, na dolną kratkę.
  9. Po upieczeniu czekamy chwilę, aż ciasto się ostudzi. Za pomocą noża odklejamy brzegi ciasta od foremki. Bierzemy duży talerz, foremkę obracamy i delikatnie wysuwamy z niej tartę.
  10. Kawałki tarty podajemy z lodami śmietankowymi, całość przystrajamy kilkoma listkami mięty.

Strudel jabłkowo-marchewkowy

Strudel jabłkowo-marchewkowy (źródło: kuchnialidla.pl)

Strudel jabłkowo-marchewkowy (źródło: kuchnialidla.pl)

Czas przygotowania: 30 minut
Czas leżakowania ciasta w lodówce: 20 minut
Czas pieczenia: 35-45 minut

 Składniki:
  • mąka pszenna typu 650 (230 g do ciasta, 20 g do podsypania ciasta): 250 ml
  • masło (30-40 g do ciasta, 30 g do nadzienia): 70 g
  • ocet: 7 ml
  • mleko 3,2% (150 ml do ciasta, 220 ml do sosu limonkowego): 370 ml
  • sól:  szczypta
  • cukier puder:  do dekoracji
  • jabłka, odmiana jonagold, obrane, pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone na plastry: 0,7 kg
  • marchew, obrana i starta na tarce o grubych oczkach: 0,3 kg
  • rodzynki: 60 g
  • kasza manna: 60 g
  • cukier (70 g do nadzienia, 40 g do sosu limonkowego): 110 g
  • limonka: 2 szt.
  • żółtka (jajka „M”): 4 szt.

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 190-200°C (termoobieg). Przygotuj dużą ścierkę lub obrus, wałek do ciasta, folię spożywczą, blachę i pergamin do pieczenia.
  2. Ciasto: W garnku podgrzewamy około 150 ml mleka. Do miski miksera wsypujemy 230 g mąki  i dodajemy szczyptę soli.
  3. Ciepłe mleko (powinno mieć temperaturę około 47,5°C) wlewamy do miski miksera i zaczynamy wyrabiać ciasto. Po wstępnym zarobieniu składników dodajemy trochę octu.
  4. Jeśli jest taka potrzeba, dodajemy też troszkę wody. Ciasto musi mieć gładką i jednolitą konsystencję.
  5. Najpierw wyrabiamy je w mikserze na wolniejszych obrotach, później na szybszych (ciasto powinniśmy wyrabiać przez mniej więcej 20 minut). Do wyrobionego ciasta dodajemy około 30-40 g roztopionego w garnku masła. Całość wyrabiamy jeszcze przez chwilę.
  6. Gdy ciasto jest już wyrobione, podsypujemy je odrobiną mąki, zawijamy w folię spożywczą i chowamy je do lodówki na mniej więcej 20 minut.
  7. Nadzienie: Dokładnie myjemy i obieramy jabłka i marchewki. Jabłka kroimy na ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne, każdą ćwiartkę kroimy w plastry o szerokości 2-3 mm. Marchewkę trzemy na tarce o grubych oczkach.
  8. Do rondelka wrzucamy 30 g masła, dodajemy cukier, rodzynki i marchewkę. Marchewkę gotujemy do miękkości. Bardzo często mieszamy w celu uniknięcia przypalenia. Rodzynki powinny zacząć pęcznieć, marchewka tracić swój kolor. Dodajemy jeszcze trochę cukru do marchewki.
  9. Jabłka przekładamy do miski, dodajemy skórkę startą z limonki (dobrze wyszorowanej i sparzonej wcześniej), wyciskamy sok z limonki.
  10. Do jabłek dodajemy marchewkę z rodzynkami z garnka. Mieszamy.
  11. Wyciągamy ciasto z lodówki, podsypujemy je mąką i rozwałkowujemy na jak największej powierzchni. Dobrze wyrobione ciasto nie powinno się kleić ani do wałka, ani do blatu/deski. Rozwałkowane ciasto rozciągamy jeszcze w dłoniach, musi być cienkie jak papier. Ciasto nawijamy na wałek, rozwijamy na ścierce wcześniej podsypanej mąką. Ciasto delikatnie naciągamy na ścierce (musi być dobrze rozciągnięte).
  12. Kaszę mannę wraz z odrobiną cukru dodajemy do farszu z jabłkami. Całe ciasto smarujemy roztopionym w rondelku masłem, wyrównujemy brzegi ciasta. Farsz wykładamy na ciasto posmarowane masłem. Pozostałą częścią kaszy manny obsypujemy farsz i miejsce gdzie ciasto łączy się z farszem.
  13. Za pomocą ściereczki zawijamy ciasto, starając się delikatnie je formować. Urywamy brzegi ciasta. Ciasto przekładamy na blachę do pieczenia wyłożoną papierem.
  14. Przed pieczeniem smarujemy ciasto roztopionym masłem.
  15. Wstawiamy do piekarnika na mniej więcej 35-40 minut.
  16. Sos z limonek: 220 ml mleka wlewamy do garnka, gotujemy. 4 żółtka ucieramy z 40 g cukru na jednolitą i puszystą masę. Dodajemy skórkę z 1 limonki, mieszamy. Gdy mleko w garnku jest już zagotowane, wlewamy małą porcję do masy w celu jej zahartowania. Ogrzaną masę wlewamy do reszty ciepłego mleka. Musimy podgrzać sos na wolnym ogniu, pilnując, żeby się nie zagotował. Cały czas mieszamy. Zdejmujemy z ognia, czekamy, mieszamy. Dodajemy sok z ½ limonki. Czekamy, aż przestygnie. Wyciągamy strudel z pieca. Przekrawamy go na pół, kroimy. Na talerz dodajemy dużą porcję sosu, wykładamy strudel na sos.
  17. Dekorujemy odrobiną cukru pudru.

Źródło: kuchnialidla.pl

Użytkownicy trafili tutaj szukając: tarta tatin pascal