Słownik kulinarny: Bouquet garni, Bukiet ziół

Bouquet garni (źródło: healthy-eatings.com)

Bouquet garni, bukiet ziół (źródło: healthy-eatings.com)

Nazwa bouquet garni pochodzi z francuskiego i oznacza „bukiet do przybrania, przyozdobienia”. Jest to wiązanka przypraw związanych zazwyczaj razem i używana do przygotowywania zup i bulionów. Bukiet przypraw jest gotowany z innymi składnikami a następnie wyjmowany przed podaniem potrawy.

W skład boquet garni wchodzą tymianek, liście laurowe, natka pietruszki, zielona części pora oraz opcjonalnie bazylia, rozmaryn, ziarna pieprzu, cząber, estragon, z mniej znanych ziół: krwiściąg i trybula. Czasem do ziołowego bukietu dokłada się się warzywa: marchewkę, seler (nać lub korzeń), seler korzeniowy, pora, pietruszkę.

Warzywna część tak rozszerzonego o warzywa bukietu jest potocznie nazywana w Polsce jako włoszczyzna i jest powszechnie stosowana np. podczas gotowania rosołu. Jeśli chodzi o podstawowe ziołowe składniki bukietu, w Polsce z rzadka stosuje się aż tak dużo ziół do jednej zupy (zazwyczaj tylko kilka podstawowych typu ziele angielskie/ziarna pieprzu, liść laurowy, tymianek lub estragon).

Bukiet takich ziół możemy włożyć do wywaru związany sznurkiem, włożony do saszetki czy sitka do herbaty po to, by można go było łatwo wyjąć pod koniec gotowania.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: bouquet garni co to jest,bouquet ziul,bukiet garni,gotowanie co to jest bouquet garni,skąd pochodzi tymianek