Porady kulinarne: Ile zalewy potrzeba do przygotowania kompotu?

Kompot z jabłek (źródło: sxc.hu)

Kompot z jabłek (źródło: sxc.hu)

Odwiecznym dylematem każdej gosposi podczas przygotowywania przetworów takich jak kompoty jest to, ile powinniśmy przygotować zalewy aby zalać zawartość słoika wypełnionego owocami.

Okazuje się, że zasada jest bardzo prosta: zazwyczaj do wypełnionego do pełna stałą zawartością (owocami) słoika wchodzi zalewa o objętości równej połowie objętości słoika.

A więc jeśli napełnimy owocami słoik o pojemności 1 litra, to wejdzie do niego ok. pół litra zalewy. Oczywiście dokładna ilość zależy od przestrzeni pomiędzy owocami – im większe owoce, tym te przestrzenie są większe. Przy małych owocach (np. porzeczkach) tej przestrzeni pozostaje niewiele, ale zazwyczaj stanowią one co najmniej połowę objętości słoika.

Zdawać by się mogło, że przy przygotowywaniu kompotu z malin, porzeczek lub mniejszych owoców tej zalewy wejdzie mniej do słoika, gdyż można ciasno ułożyć owoce w słoiku. Okazuje się jednak, że i tak zalewy wejdzie do weka mniej więcej w połowie objętości słoika, nieważne czy jest to kompot z wiśni, malin, czereśni, brzoskwiń, agrestu, porzeczek, jabłek, gruszek czy innych owoców.

Identyczna zasada obowiązuje przy przygotowywaniu ogórków konserwowych, kiszonych, warzyw marynowanych i pikli – tam również około połowę słoika zajmuje zalewa…