Porady kulinarne: Czy trzeba i po co odwracać słoiki z dżemem i innymi przetworami do góry nogami?

Przetwory po pasteryzacji (źródło: ifood.tv)

Przetwory po pasteryzacji (źródło: ifood.tv)

Podczas przygotowywania dżemu czy konfitury wiele gospodyń zastanawia się czy trzeba, a jeśli tak to po co odwracać słoik z dżemem do góry dnem po napełnieniu słoika gorącą zawartością.

Odpowiedź o konieczności lub braku konieczności co do odwracania gorącego słoika do góry dnem zależy od tego, czy pasteryzujemy słoiki po napełnieniu ich dżemem czy nie. Jeśli pasteryzujemy, nie ma potrzeby ich odwracania – możemy je włożyć do pasteryzacji na dnie, później po pasteryzacji po prostu wyciągnąć je z wody lub piekarnika i również postawić na dnie.

Jeśli jednak nie pasteryzujemy dżemu czy konfitury lub innego gęstego przetworu (sosu, przecieru pomidorowego itp.) to po napełnieniu i zakręceniu słoika powinniśmy (ale nie musimy o czym poniżej) go odwrócić na kilka minut do góry dnem. Po co? W niepasteryzowanym, umytym i nawet wyparzonym słoiku znajduje się wiele bakterii i drobnoustrojów, które czyhają na zawartość naszego słoika, powodując pleśnienie lub gnicie jedzenia. Jeśli odwrócimy nie do końca napełniony słoik do góry dnem (nigdy nie napełniamy słoika do pełna!) to powietrze pełne bakterii znajdujące się na górze słoika przed jego obróceniem musi przecisnąć się przez gęsty i gorący dżem pojedynczymi bąbelkami z powierzchni słoika będącej teraz na dole do góry do dna słoika. Podczas jego drogi ku górze, dzięki ciepłu powietrze to samo się spasteryzuje sprawiając, że dżem zachowa trwałość przez dłuższy czas.

A jak wygląda praktyka związana z odwracaniem słoika do góry dnem? Przygotowywałem w ciągu swojego życia setki słoików z przetworami i bardzo rzadko odwracałem słoiki dnem do góry, bo nie znałem teoretycznych podstaw do tego, aby to robić. Bardzo rzadko zdarzało się, aby któryś z nieodwracanych przetworów zepsuł się z tego powodu przed jego zjedzeniem, a jeśli już tak się stało, to zazwyczaj winę za to ponosił albo niedomyty słoik, albo zepsuty owoc, uszczerbany słoik lub nieszczelna zakrętka.

Jeśli słoik jest dobrze umyty i szczelny, zakrętka nie jest zardzewiała i dobrze przylega do słoika, a owoce czy warzywa nie są zepsute, to dżem czy konfitura po napełnieniu takiego słoika powinna wytrzymać bardzo długo, nawet bez odwracania słoika po jego napełnieniu. Gorący dżem i tak moim zdaniem spasteryzuje powietrze pomiędzy dżemem a zakrętką, ale to Tobie pozostawiam wybór czy odwrócisz słoik czy nie 😉

Użytkownicy trafili tutaj szukając: czy po pasteryzacji odwracać słoiki,czy dżemy trzeba pasteryzować,https://blog wojnanasmaki pl/6192 porady-kulinarne-czy-trzeba-i-po-co-odwracac-sloiki-z-dzemem-i-innymi-przetworami-do-gory-nogami/,odwracanie słoików do góry dnem,czy odwracać słoiki po pasteryzacji,czy pasteryzować dżemy,czy odwracac sloiki po zagotowaniu,czy weki odwracać po pastwrysacji,czy trzeba pasteryzowac dzemy,odwracanie sloikow