Porady kulinarne: Szybko, tanio, zdrowo czyli gotowanie w szybkowarze

Szybko, tanio, zdrowo czyli gotowanie w szybkowarzeJeśli nie lubicie spędzać czasu w kuchni, nie przepadacie za gotowaniem lub wprost przeciwnie momentami odnosicie wrażenie, że dbacie o to, w jaki sposób się odżywiać, aby przygotowywane posiłki zachowywały jak najwięcej naturalnych składników odżywczych i witamin to zainteresuje was posiadanie w swojej szafce nie lada gratki, za którą kryje się nowoczesny szybkowar.

Gotując za pomocą szybkowarów zużywamy mniej energii, posiadają one rozbudowany system zabezpieczeń, mogą być z powodzeniem myte w zmywarkach. Co więcej dzięki nim podczas gotowania nie musimy stać przy kuchence. Ba! Nawet nie musimy w niej w tym czasie się znajdować – czasomierz włożony do kieszeni spodni powiadomi nas, gdy przyrządzane danie będzie gotowe.

Choć to kosztowny wydatek warto mieć szybkowar. Choćby dlatego, że dzięki nim nie tylko tradycyjny sposób gotowania w wodzie wchodzi w grę, możemy także upiec mięsiwo, dusić w nim potrawy, gotować na parze. Wzbudza pozytywne odczucia, gdy okazuje się jaki może być niezastąpiony w królestwie każdej pani domu. Niejedna gospodyni doceniłaby zalety takiego prezentu, ale nie tylko ona. Mama, babcia czy dziewczyna, która nie dość, że zaoszczędzi swój czas, który będzie mogła spożytkować na swoje kobiece przyjemności to z chęcią wypróbuje prezent i uraczy obdarowującego smakowitościami. Prezent z wyższej półki, tak funkcjonalny, doceni każda z pań. Mało która przedkładałaby bukiet kwiatów nad szybkowar.

Sceptycy zapewne podniosą argument, iż producenci urządzeń domowych kuszą nas zewsząd sprzętami bez których wprost nie będziemy mogli się obejść. Nawet jeśli nie należymy do grona osób, które lekką ręką wydają pieniądze warto inwestować w naczynia, które zagwarantują nam komfort w kuchni. Z szybkowarów możemy korzystać na kuchniach gazowych, elektrycznych, indukcyjnych, ceramicznych oraz halogenowych. Zamiast kupować mrożonki, jadać w barach, tłusto, niekoniecznie zdrowo lub rzucać się rozpaczliwe na fast food sięgnijmy po szybkowar i zadbajmy o swoje zdrowie.

„Kociołek Papina” można też dodać do listy życzeń na gwiazdkę, na urodziny. Niejedna para młoda ucieszy się z takiego podarunku. Niektóre z modeli pozwalają na przygotowywanie zarówno delikatnych potraw, jak i tych wymagających nieco dłuższej „obróbki” dzięki regulacji poziomu ciśnienia. Jeśli mamy dzieci i często podróżujemy przyda nam się szybkowar elektryczny, wymagający jedynie podłączenia do prądu. W poszukiwaniu odpowiadającej nam pojemności napotkamy i te z płytkimi misami, nazywane patelniami szybkowarowymi.

Zwłaszcza tym którzy nie mają pewności co do wyczucia i swoich umiejętności na polu kulinarnym, a chcieliby popróbować kuchennych przygód z szybkowarem polecamy modele elektroniczne, posiadające programy gotowania. Producenci oferują zestawy szybkowarów z akcesoriami, czyli wkładkami do gotowania na parze, rozmrażania żywności czy wyciskania soku z owoców.

Wybrane modele mają wkładki ułożone piętrowo, co pozwala na ugotowanie posiłku bez konieczności mieszania składników. Decyzja o nabyciu szybkowaru u konkretnego producenta wymaga orientacji o ewentualnej zapasowej uszczelce czasami dołączanej do produktu, czy łatwo ją nabyć poza kompletem. Stosując się do zasad użytkowania zawartych w instrukcji nie napotkamy podczas kucharzenia problemów, a kupując nie ten najtańszy typ szybkowaru natrafimy na lepsze systemy zabezpieczeń i uszczelki lepszej jakości. Sceptyków być może przekona gulasz przygotowany w szybkowarze, abstrahując już od możliwości jakie nam oferuje to urządzenie podczas różnorakich domowych spotkań towarzyskich.

Autor artykułu:

tekst powstał we współpracy z Cook Store

Użytkownicy trafili tutaj szukając: czy gotowanie w szybkowarze jest tanie