Porady kulinarne: Zakup zmywarki – na co zwrócić uwagę?

Jak kupować zmywarkę?Obecnie zmywarka jest niemal obowiązkowym elementem praktycznie każdej kuchni. Nie wyobrażamy sobie bez niej życia, szczególnie, gdy posiadamy dzieci. Jednak przed zakupem tej najlepszej i najbardziej odpowiedniej dla nas, warto zapoznać się z różnymi rodzajami zmywarek, jakie oferuje nam rynek, tak aby wybrać taką, która będzie odpowiadała wszystkim naszym potrzebom i wymaganiom.

Obecnie zmywarka jest niemal obowiązkowym elementem praktycznie każdej kuchni. Nie wyobrażamy sobie bez niej życia, szczególnie, gdy posiadamy dzieci. Jednak przed zakupem tej najlepszej i najbardziej odpowiedniej dla nas, warto zapoznać się z różnymi rodzajami zmywarek, jakie oferuje nam rynek, tak aby wybrać taką, która będzie odpowiadała wszystkim naszym potrzebom i wymaganiom.

Niewątpliwie jedną z podstawowych kryteriów przy wyborze zmywarki są jej gabaryty. Jeżeli nasza kuchnia nie należy do największych lub nie posiadamy zbyt licznej rodziny, lepszą opcją będzie mniejsza zmywarka. Natomiast jeśli mamy dużą rodzinę, a do tego warunki lokalowe nam na to pozwalają, możemy pokusić się o zakup większego sprzętu. Na rynku standardowo dostępne są dwie opcje szerokości zmywarek: 45 cm oraz 60 cm. Od wielkości zmywarki zależy oczywiście ich pojemność. Przyjęte jest, że w zmywarce o szerokości 45 cm, możemy jednorazowo umyć ok. 8-10 kompletów naczyń, zaś w zmywarce o szerokości 60 cm tych kompletów zmyjemy już ok. 15. W sklepach dostępne są również zmywarki kompaktowe, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami (wyglądem przypominają mikrofalówkę)i niedużą pojemnością. Są one przeznaczone do zmywania bardzo małych ilości naczyń.

Wyróżniamy również zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Zmywarki wolnostojące przeznaczone są do zamontowania w dowolnym miejscu, pod warunkiem możliwości podłączenia prądu, wody i kanalizacji. Posiadają kompletną obudowę (w tym również blat) i są produkowane w różnych kolorach (najczęściej w białym, czarnym i srebrnym). Zmywarki do zabudowy wkomponowane są w szafki kuchenne, często wykonywane na zamówienie klienta. Tworzy się wówczas estetyczny i spójny ciąg meblowy, który bardzo ładnie prezentuje się w nowoczesnych kuchniach.

Wybierając zmywarkę dobrze jest się zapoznać z jej funkcjami oraz programem. W zależności od rodzaju, zmywarki mogą się od siebie nieco różnić. Większość z nich posiada następujące programy:

  • Zmywanie wstępne, które ma na celu usunięcie mocnych zabrudzeń, trwa zazwyczaj ok. 15 min.
  • Tryb normalny, do naczyń średnio zabrudzonych, trwa ok. 110 min.
  • Program intensywny, do naczyń i garnków bardzo zabrudzonych, trwa ok. 120 min.
  • Eco, czyli oszczędny (szybki), który umożliwia szybkie mycie w krótkim czasie, trwa ok. 30-35 min.
  • Program bio, przeznaczony do naczyń delikatnych, trwa ok. 200 min.
  • Tryb szybki (ekspresowy), przeznaczony do lekko zabrudzonych naczyń lub do odświeżenia naczyń dawno nie używanych.
  • Wyparzanie, służy do wyparzania naczyń w bardzo wysokiej temperaturze

Inne funkcje, które może posiadać zmywarka, to między innymi:

  • opóźniony start, za jego pomocą można zaprogramować godzinę rozpoczęcia pracy przez zmywarkę,
  • pół załadunku, to opcja pozwalająca na mniejsze zużycie wody dla mniejszej ilości naczyń,
  • elektroniczny sensor, polega na wykrywaniu poziomu zabrudzeń naczyń i dostosowaniu stosownego programu do ich mycia.

Warto również przypatrzeć się poziomowi hałasu, który wytwarza zmywarka podczas pracy. Ten parametr może być szczególnie ważny dla rodziców małych dzieci, które są bardziej wrażliwe na dźwięki. Ciche zmywarki wytwarzają hałas w okolicach 40-45 dB, jest to też górna granica dopuszczona i określona przez Polskie Normy. Zatem jeśli zmywarka wytwarza hałas o wyższym natężeniu (ok. 50 dB), nie będzie już ona spełniać norm.

Artykuł opracowano we współpracy z  Restartagd.pl Rzeszów