Porady kulinarne: Wędliny tradycyjne, ekologiczne i masowe – co kupować?

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy człowiek pędzi od miejsca do miejsca ciągle robiąc wszystko w biegu, bardzo często zapominamy o prawidłowym żywieniu. Jednym z elementów takiego żywienie są naturalne i ekologiczne wędliny i podroby. W poniższym artykule spróbujemy wskazać i podpowiedzieć na co zwracać uwagę podczas zaopatrywania naszej rodziny w naturalne i ekologiczne produkty.

A że warto to robić i poświęcić tej sprawie odrobinę naszego cennego czasu wydaje się oczywiste, gdyż chodzi tu o nasze zdrowie.Generalnie możemy rozróżnić trzy rodzaje wędlin, tradycyjną, ekologiczną i produkowana masowo. Jak łatwo się domyślić wszystko rozbija się o cenę produktu i jego dostępność w sklepach. Im bardziej niszowa produkcja tym cena proporcjonalne rośnie. Odwrotna sytuacja pojawia się gdy mamy do czynienia z produkcją masowa, dzięki której producenci mogą oferować swoje produkty taniej. Tylko od nas zależy na które produkty się zdecydujemy.

Wędliny tradycyjne jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są według tradycyjnej receptury. Produkowane są bez konserwantów, sztucznych polepszaczy smaku czy dodatków których na pewno nie możemy nazwać naturalnymi. Właściwie jedynymi składnikami takiej wędliny jest samo mięso czy to wieprzowe czy wołowe plus sól z niewielkim dodatkiem soli peklującej. Musimy pamiętać że na rynku działa wielu naciągaczy, którzy podszywają się pod produkcje wędlin pseudo wiejskich czy ekologicznych. Nie dajmy się nabrać i zawsze prośmy o podanie składu na opakowaniu produktu. Nie może się tam znaleźć nic innego niż mięso, sól i przyprawy. No i najważniejsze, mięso wykorzystywane do produkcji tradycyjnych wędlin pochodzi tylko i wyłącznie ze zwierząt hodowanych przez okolicznych rolników, jest wolne od wszelkiego rodzaju antybiotyków czy hormonów, których używa się w masowej produkcji do zwiększania wzrostu i masy zwierząt.

Omówmy teraz różnicę pomiędzy tradycyjnymi wędzonkami a tymi produkowanymi masowo. W tradycyjnych wędzarniach mięso opalane jest wyłącznie drewnem, najczęściej w dymie z drewna bukowego, dębowego, jabłoniowego, czy też jałowca. Natomiast jeśli chodzi o wędzonki produkowane masowo, mamy do czynienia z aromatem wędzarniczym, który jest mieszaniną tłuszczu i związków chemicznych z dymu i przypraw. Jeśli natomiast mówimy o wędlinach ekologicznych, to w zasadzie od wędlin tradycyjnych wyróżnia je jeden dodatkowy warunek. Mięso do ich produkcji pochodzi od zwierząt hodowanych metodą ekologiczną, czyli bez stymulatorów wzrostu, żywione pokarmem pochodzącym z upraw ekologicznych, mających dostęp do pastwisk i światła słonecznego. Dodatkowo są to najczęściej rasy rodzime, występujące na danym obszarze od wielu lat. Wędliny takie zawsze posiadają jeden z licznych certyfikatów ekologicznych, który na nasze życzenie powinien nam pokazać właściciel zakładu do wglądu. Wtedy mamy już prawie pewność że kupowane przez nas wędliny są najwyższej jakości, są produkowane metodami tradycyjnymi oraz spełniają wymagające normy jeśli chodzi o ekologię.

Pamiętaj więc, że pomimo całego zabiegania w obecnym świecie, zawsze powinieneś znaleźć odrobinę czasu na wybranie odpowiednich produktów żywieniowych. Zyskanego w ten sposób zdrowia nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

Artykuł przygotowała
Rodzinna masarnia Wędliny z Dębiny”, wędliny tradycyjne najwyższej jakości.