Polecane książki kucharskie: Paweł Łukasik, Grzegorz Targosz – Kipi Kasza (recenzja i opinia)

Kipi Kasza Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza (źródło: informacja prasowa)

Kipi Kasza Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza (źródło: informacja prasowa)

A oto na rynku pojawiła się nowa, świetna książka kulinarna autorstwa blogerów kulinarnych – Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza – na codzień prowadzących blog GotowanieZpasja.pl o znamiennym tytule „Kipi Kasza”.

Autorzy stworzyli 105 autorskich przepisów, każdy z kaszą w roli głównej. Są to zarówno dania tradycyjne jak i nowoczesne. Każdy przepis opatrzony jest autorskimi zdjęciami blogerów. Nawet wegetarianin znajdzie w książce pozycje dla siebie – blisko trzy czwarte przepisów to dania bezmięsne. Dla bezglutenowców zaś aż połowa przepisów nie zawiera glutenu!

Masz ochotę na kaszotto (rizotto z kaszy) czy burgery jaglane albo muffinki gryczano-amarantusowe z żurawiną? Zaopatrz się w tą książkę.

Książka dostępna w księgarniach i księgarniach internetowych.

Przykładowe danie: quinoa czarna i szparagi

Przykładowe danie: quinoa czarna i szparagi

O autorach:
Paweł Łukasik – pasjonat gotowania, z wykształcenia technolog żywienia. Odpowiada za część merytoryczną, przygotowanie dań oraz przepisy przygotowane specjalnie na potrzeby tej publikacji.

Grzegorz Targosz – fotograf, absolwent Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej, laureat Ogólnopolskiego Konkursu dla Profesjonalnych Fotografów Kulinarnych, autor wszystkich zdjęć zamieszczonych w książce.

Źródło: informacje prasowe