Domowe przetwory – by zima miała smak lata

Przetwory po pasteryzacji (źródło: ifood.tv)

Przetwory po pasteryzacji (źródło: ifood.tv)

Może i robienie domowych przetworów nie należy do najbardziej rozrywkowych zajęć, jednak efekty poświęconego na to czasu wynagradzają każdy wysiłek. Oczywiście można przecież pójść do sklepu i kupić słoiczek ulubionego dżemy lub konfitury, jednak czy w tym wypadku smak jest równie naturalny a  produkt zdrowy? Chyba tak to nie działa.

Im tańszy koszt zakupu tym więcej cukru, a więc tym gorszy składnik diety. Możemy także poszukać stoiska z napisem „naturalne przetwory” jednak kiedy zapytamy o cenę, będziemy pluli sobie w brodę, że latem nie poświęciliśmy kilku godzin i sami ich nie zrobiliśmy. Na szczęście społeczeństwo coraz częściej rozumie co znaczy zdrowy tryb życia i stara się według niego kształtować swoje nawyki żywieniowe. A satysfakcja przychodzi kilka miesięcy później, kiedy w zimowy weekend otwieramy słoiczek, który ma w sobie zapach truskawkowego, upalnego lata.

Kilka podstawowych wskazówek

Decyzja podjęta, więc czas na przygotowania i dobre rady. Przepisów na to, w jaki sposób przyrządzić domowe zaprawy jest tysiące. Internet, prasa kobieca oraz rodzinne receptury to główne źródło informacji oraz problemu, gdyż tak naprawdę nie wiadomo co w końcu wybrać by uzyskać pożądany smak. Bardzo ważne jest by owoce, które zamierzasz przeznaczyć na przetwory były czyste. Czasem mówi się, że te bardziej zepsute i obite można później zamknąć w słoikach. Tak, ale należy dokładnie odkroić zgniłe i zepsute części, tak by pozostała jedynie ta zdrowa część (choć polecamy używać całkowicie zdrowych owoców). Także słoik i zakrętki przeznaczone na dżem czy konfiturę muszą być dokładnie wyparzone i umyte. Teraz czas na wybór owoców. Zaprawy domowe są tak jakby metodą zahamowania rozwoju rośliny i zależnie od dojrzałości owocu, taki smak uzyskamy. Dlatego też na konfitury powinno wybierać się te najdojrzalsze i najładniejsze owoce. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy już przepis to najlepiej trzymać się dokładnie jego zaleceń, a zwłaszcza ilości poszczególnych składników. O tego przecież zależy powodzenie naszej ciężkiej pracy, nie warto bawić się więc w kreatywność. Najistotniejsze są tu zwłaszcza ilości soli bądź cukru – naturalnych konserwantów domowych przetworów.

Niski poziom trudności

Właściwie zrobienie domowych przetworów, jeśli posiada się przepis i odpowiednie składniki, nie jest trudnym zadaniem. To raczej ilość czasu, który trzeba poświęcić na całe przedsięwzięcie tak przeraża ludzi. Poszczególne etapy oraz odstępy między nimi są czasami dość spore, dlatego trzeba sobie przygotować dużą dawkę cierpliwości. Innym detalem, który musimy dopilnować jest fakt, że gotowe przetwory trzeba przecież gdzieś zmagazynować. Dobrze jest więc wcześniej pomyśleć o tym, by nie okazało się, że brakuje nam miejsca na słoiki. Najlepsze warunki dla konfitur to ciemne i chłodne miejsca, więc jeśli posiadasz piwnice to będzie to chyba najlepszy wybór. Jeśli nie, trzeba będzie znaleźć trochę miejsca w kuchennych szafkach.

Naturalne, ale…

Domowe przetwory są dobre dla naszego zdrowia. To oczywisty fakt. Jednakże kiedy już zostaną otwarte to ich przydatność do spożycia jest bardzo krótka, dlatego, jeśli masz w planie robienie dżemów, a wiesz, że nie nie uda ci się zjeść ich zbyt szybko, zadbaj by słoiczki były jak najmniejsze. Konfitury mogą stać nieotwarte wiele lat, jeśli zostały dobrze zamknięte, więc na pewno się nie zmarnują, jeśli zrobimy ich za dużo. Każdy z nas ma też swój ulubiony smak, ale prawda jest taka, że każdy owoc nadaje się na dżem więc nie bójmy się też eksperymentować. Może odkryjemy jakiś nowy pyszny smak?

Materiał powstał we współpracy z serwisem o produktach spożywczych.