Porady kulinarne: Przegląd składników do sushi

Składniki do sushiWiele osób, które choć raz zasmakowały tak wykwintnego i ekskluzywnego dania jakim jest sushi, zastanawia się czy możliwe jest przygotowane sushi w domowej kuchni. Oczywiste – jest to możliwe, natomiast z pewnością nie każdy sobie z takim zadaniem poradzi. Bowiem sztuka przygotowywania sushi nie należy do najprostszych i wymaga dosyć dużej wprawy. Spójrzmy jednak na listę składników, która będzie nam potrzebna do przygotowania sushi w domu.

Jak wiemy – sushi to przede wszystkim ryba. Kupując rybę musimy zwracać uwagę na to, by ta była świeża. Najlepsza rybą jest oczywiście ta niemrożona. Tutaj w zależności od tego jakie sushi chcemy przygotować – może to być halibut, maślana, tuńczyk czy inna ryba – wedle gustu i uznania. Najlepszym pomysłem będzie znalezienie hurtowni, w której możemy dostać świeżą, niemrożoną rybę i w domu samodzielnie ją oczyścić i przygotować.

Kolejnym składnikiem jest ryż. Ryż do sushi musi być krótko ziarnisty. Ten charakteryzuje się specyficzną lepkością, która w przygotowywaniu sushi jest niezbędna. Sprawa jest bardzo prosta – musi to być japoński ryż do sushi. Natomiast tutaj zaskoczeniem będzie, że zazwyczaj japoński ryż do sushi pochodzi z … Włoch. Sam smak ryżu charakterystyczny dla sushi uzyskany dzięki zaprawie octowej.

No właśnie – zaprawa octowa. Tutaj do przygotowania sosu dodawanego do ryżu potrzebować będziemy ocet ryżowy, cukier i sól. Wszystko wymieszane i rozpuszczone w rondelku (nie może dojść do zagotowania) dodajemy do ryżu. To właśnie ta zaprawa octowa daje ryżowi tego charakterystycznego zapachu i wspaniałego smaku do sushi. O ile w Polsce rzadko używamy octu ryżowego – w kuchni Japońskiej jest on niezastąpionym składnikiem w przypadku każdej potrawy.

Wasabi to popularnie nazwany chrzanem japońskim to nieodzowny element sushi. Wasabi dostaniemy w gotowej tubce lub w formie proszku, który należy wymieszać z niewielką ilością wody. Chociaz tak naprawdę wasabi nie ma nic wspólnego z chrzanem – niektórzy uważają, że smakuje podobnie. Pasta ma kolor zielonkawy, a samo wasabi jest dosyć ostre.

Gari to marynowane płatki imbiru, które bardzo często towarzyszą sushi. Zazwyczaj płatki imbiru do sushi występują w kolorze jasnoróżowym, chociaż można spotkać też inne kolory – nie odgrywa to tutaj największej roli.

Nori są to prasowane algi morskie, które kupić można w formie arkuszy. Wykorzystuje się je do zawinięcia sushi w rolki.

Bez czarnego i białego sezamu również nie poradzimy sobie w przygotowaniach sushi. Jest to zwykły sezam – czasami kupowany oddzielnie biały i czarny, ale możemy też spotkać gotowe mieszanki. Najważniejsze, by był prażony – robimy to samodzielnie na patelni, niczym prażenie słonecznika.

Oczywiście możemy pomyśleć nad dodatkowymi składnikami, które są bardzo często wykorzystywane o sushi – awokado, ogórki zielone czy tez łosoś.

Warto zaopatrzyć się w specjalne maty, które ułatwiają zawijanie rolek sushi kub urządzenie typu sushi maker, które ułatwi zawijanie sushi.

Sztuka przygotowywania sushi do najłatwiejszych nie należy, ale jedno jest pewne – dobrze przyrządzone sushi z pewnością zadowoli podniebienie nawet najbardziej wymagającego smakosza.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Gold Sushi – najlepsze Sushi w Warszawie