Wędzenie ryb na zimno i ciepło – czym to się różni?

Czy zastanawiałeś się kiedyś w sklepie przy stoisku rybnym, co oznacza określenie wędzenie na zimno i na ciepło? Poniżej wytłumaczenie czym różnią się te 2 techniki wędzenia.

Wędzenie to proces odymienia dymem wędzarniczym wędzonej ryby, mięsa, owoca lub sera w celu nadania wyrobowi cennego smaku i zapachu wędzenia, wysuszenia produktu, utrwalenia go i zabezpieczenia przed zepsuciem.

Dostępne w sprzedaży ryby wędzone są na dwa sposoby:

  • ryby wędzone na zimno to ryby wędzone w niższej temperaturze przez dłuższy czas (np. przez 24h w temperaturze 10 stopni C)
  • ryby wędzone na ciepło to ryby wędzone w wyższej temperaturze, ale przez krótszy czas (np. przez 8h w temperaturze 25 stopni C)

Dobrze uwędzona ryba powinna smakować dobrze niezależnie od metody wędzenia, stąd przy wyborze ryby kieruj się raczej własnym upodobaniami smakowymi niż konkretną metodą wędzenia.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: ryba wędzona na zimno czy ciepło który zdrowszy,czym się różni wedzenie na zimno od wedzenia na gorąco,wędzenie na zimno czy ciepło,wędzenie ryb na zimno czy gorąco