Karol Okrasa opowiada o wybranych produktach spożywczych posiadających oznakowanie Chronione Oznaczenie Geograficzne. Takie oznaczenie mówi nam, konsumentom, że dany produkt lub potrawa są wytwarzane w danym regionie w sposób tradycyjny, co ma decydujący wpływ na jakość i smak, a ich nazwa jest chroniona prawem. Takie chronione produkty w naszym kraju, to między innymi oscypek, miód kurpiowski, truskawka kaszubska czy ser koryciński.
Karol przygotowuje trzy dania oparte o produkty wytwarzane tradycyjnie i takie posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne: hamburger z sosem ze świeżego ogórka i wielkopolskim serem smażonym, zupę krem z kiszonych ogórków z pikantną salsą z jabłek oraz kiełbaski z wołowiny i jabłek podane w sosie z buraczków z miodem.
Wegetariański hamburger z wielkopolskim serem smażonym
Składniki na hamburgery:
- 300 g ugotowanej ciecierzycy
- 300 g ugotowanej soczewicy
- 2 jaja
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- 100 g orzechów (pistacje, nerkowce, ziemne, etc.)
- 4 łyżki uprażonej cebuli
- 1 ostra papryczka
- 3 łyżki bułki tartej
- 4 marynowane czerwone buraki
- 150 g wielkopolskiego sera smażonego
Składniki na sos ze świeżego ogórka:
- 1 świeży ogórek
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki majonezu
- 1 limonka
- 1 pęczek świeżej bazylii
Składniki na bułeczki – placki gryczane do hamburgerów:
- 1 łyżeczka suchych drożdży instant
- 200 g maki pszennej
- 100 g mąki gryczanej
- 1 łyżka kminku
- 1/2 łyżki cukru
- sól, grubo mielony pieprz, olej, oliwa
Sposób przygotowania:
- Ugotowaną ciecierzycę i soczewicę (mogą być z puszki) dokładnie mielimy w maszynce lub w blenderze, przekładamy do miski. Dodajemy jaja, zmielony kmin rzymski, pokruszone nożem, wcześniej uprażone orzechy, uprażoną powoli na patelni na mocno rumiany kolor drobno posiekaną cebulę, posiekaną ostrą papryczkę, sól i pieprz. Dodajemy tartą bułkę. Całość dokładnie mieszamy.
- Rozgrzewamy olej na patelni, z masy formujemy łyżką zgrabne hamburgery, smażymy je powoli na wolnym ogniu z obu stron na rumiany kolor. Po przełożeniu na drugą stronę, na część hamburgerów nakładamy kawałki wielkopolskiego sera smażonego, dopiekamy pod przykryciem.
- Sos ze świeżego ogórka: obranego ogórka pozbawiamy gniazda nasiennego, kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do miski, dorzucamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę, posiekany czosnek, posiekaną bazylię, majonez, startą skórkę i sok z limonki. Doprawiamy solą do smaku i mieszamy dokładnie.
- Buraki kroimy na cząstki, w tzw. czosnek, doprawiamy oliwą i sokiem z limonki.
- Bułeczki gryczane: łączymy mąkę pszenną, gryczaną, suche drożdże, kminek, cukier, sól do smaku z ciepła wodą. Dokładanie wyrabiamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto jeszcze raz wyrabiamy na desce posypanej mąką, kroimy na porcje, formujemy placki, oprószamy je mąką, po czym pieczemy na rozgrzanej blasze lub suchej patelni o grubym dnie z obu stron, tak by z wierzchu były chrupiące, a wewnątrz pozostały lekko wilgotne.
- Upieczone bułeczki przekrajamy na pół, nakładamy na jedną kromkę warstwę sosu ze świeżego ogórka, układamy wegetariańskie hamburgery z serem wielkopolskim lub bez, na to kolejna warstwa sou, marynowane buraczki i na wierzch druga część bułeczki. Dekorujemy listkami bazylii.
- Dobra rada: wielkopolski ser smażony można dostać w dobrych delikatesach lub wykonać samodzielnie, trzeba tylko zdobyć prawdziwy wiejski twaróg, a liczne receptury można znaleźć w Internecie
Zupa krem z kiszonych ogórków z pikantną salsą z jabłek
Składniki:
- 500 g kiszonych ogórków z sokiem
- 1 cebula
- 250 g obranych ziemniaków
- 1 łyżka ziaren kolendry
- 1 ostra papryczka
- 1 ząbek czosnku
- 1 limonka
- 1 łyżka miodu
- 1-2 twarde jabłka
- 2 łyżki masła
- sól, grubo mielony pieprz, olej
Sposób przygotowania:
- Kiszone ogórki, cebulę i ziemniaki kroimy w kostkę.
- Na patelni z rozgrzanym olejem przesmażamy cebulę do zeszklenia, dorzucamy ziemniaki i powoli smażymy. Doprawiamy warzywa utartymi w moździerzu ziarnami kolendry, pieprzem. Po przesmażeniu przekładamy do naczynia.
- Na patelni po cebuli i ziemniakach przesmażamy kiszone ogórki z posiekaną ostrą papryczką. Przekładamy do cebuli i ziemniaków, dolewamy trochę soku z kiszonych ogórków, potem dopełniamy wodą, tak by przykryć warzywa. Dorzucamy masło i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem do miękkości ziemniaków. Całość doprawiamy posiekaną świeżą kolendrą, miodem, startą skórką i sokiem z limonki. Całość dokładnie miksujemy, aby uzyskać konsystencję kremu.
- Salsa z jabłek: umyte jabłka ze skórką kroimy w drobną kosteczkę, doprawiamy posiekanym ząbkiem czosnku, posiekaną ostrą papryczką, startą skórką i sokiem z limonki, oliwą. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy.
- Gorącą zupę nalewamy na talerze, do każdego dokładamy porcję salsy z jabłek, dekorujemy listkami kolendry.
- Dobra rada: przesmażenie warzyw przed dodaniem do wywaru, poprawia smak zupy.
Domowe kiełbaski z wołowiny z sosem z buraczków
Składniki:
- 800 g mielonej wołowiny
- 1-2 twarde jabłka
- 150 g zmielonego łoju wołowego
- 1 ostra papryczka
- 1 łyżka słodkiej mielonej papryki
- ½ łyżka ostrej mielonej papryki
- 1 łyżka kminku
- 3 ząbki czosnku
- 5-6 błon wieprzowej otrzewnej
- 4 łyżki startych buraczków z miodem
- 2 żółtka
- 1 łyżka musztardy Dijon
- 1 cebula
- 1 cytryna
- sól, grubo mielony pieprz, oliwa
Sposób przygotowania:
- Jabłka ze skórką kroimy w drobną kosteczkę. Łączymy ze zmielonym mięsem wołowym i zmielonym łojem wołowym ( 1 – 2 łyżki łoju zostawiamy do smażenia). Doprawiamy posiekaną ostrą papryczką, słodką i ostrą mieloną papryką, utartym w moździerzu lub zmielonym kminkiem, posiekanymi dwoma ząbkami czosnku, solą i pieprzem. Całość dokładnie mieszamy.
- Dłonie smarujemy olejem, formujemy z masy kiełbaski w kształcie cygara, o wadze mniej więcej 80 – 100 g każdy. Każdą kiełbaskę owijamy starannie jedną warstwą dokładnie umytej wieprzowej otrzewnej.
- Owinięte otrzewną kiełbaski obsmażamy na patelni z rozgrzanym łojem wołowym na rumiany kolor z każdej strony. Podsmażone kiełbaski przekładamy wraz z tłuszczem z patelni do żaroodpornego naczynia i dopiekamy w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez 10 – 15 minut.
- Sos z buraczków: w misce łączymy żółtka, posiekany ząbek czosnku, musztardę, posiekaną drobno cebulę, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Całość mieszamy trzepaczką, dolewając oliwę drobnym strumieniem do uzyskania aksamitnej konsystencji.
- Upieczone kiełbaski podajemy z sosem z buraczków.
- Dobra rada: wieprzową otrzewną możemy dostać od zaprzyjaźnionego rzeźnika, bo zazwyczaj traktowana jest jako odpad lub trafia do eleganckich restauracji.
Źródło: karolokrasa.pl, vod.tvp.pl
Użytkownicy trafili tutaj szukając: sałatka wegańska,pochodzenie ma znaxzenie karol okrasa,sałatki wegetariańskie,dania wegetariańskie okrasa,pourlpi,porrawy vegańskie okrasa,okrasalamieprzepisy jarski hamburger,okrasa łamie przepisy wegańskie,okrasa łamie przepisy pochodzenie ma znaczenie,zupa krem z kiszonych ogórków i jabłek wg okrasy