Niezbędnik w kuchni: Syfon do bitej śmietany

Syfon do bitej śmietany

Chcesz przygotować bitą śmietanę do gofrów, kawy, lodów lub marzy Ci się sos lub mus niczym dzieło kucharza z Masterchefa?

Niezbędnym przyrządem w Twojej kuchni będzie syfon na naboje do bitej śmietany i spieniania musów, sosów lub kremów. Wystarczy napełnić syfon odpowiednim składnikiem – śmietaną lub musem, zamontować nabój z podtlenkiem azotu N2O i nacisnąć spust, aby otrzymać gładką, puszystą masę do deseru, napoju czy dania wytrawnego. Niejednokrotnie uczestnicy programów kulinarnych lub kucharze zajmujący się kuchnią molekularną wyczarowywują za pomocą syfonu sosy lub musy o przeróżnych smakach, w których skoncentrowane jest maksimum smaku i aromatu potrawy.

Urządzenie przydaje się zarówno do domowych zastosowań jak i do profesjonalnych zastosowań w kawiarniach, barach, lodziarniach, punktach z goframi.

To, na co warto zwracać uwagę przy wyborze syfonu to pojemność (dostosowaną do ilości zużywanych składników), trwałość i lekkość (najlepiej obudowa z aluminium zapewniająca jedną i drugą cechę), łatwość wymiany nabojów oraz dostępną ilość głowic o różnej wielkości.

Jeśli chodzi o dbanie o urządzenie, to należy pamiętać o tym, aby po użyciu syfonu wyczyścić głowicę za pomocą specjalnej szczotki.

Przepis na bitą śmietanę z syfonu:

1) Wlej schłodzoną śmietanę 30-36% do syfonu

2) umieść nabój z gazem w syfonie

3) Wstrząśnij syfonem kilka razy i włóż śmietanę do loDówki na godzinę lub dwie

4) Wyjmij z lodówki syfon, wstrząśnij kilkukrotnie zawartość syfonu, odwróć syfon do góry dnem

5) Skieruj dyszę syfonu w odpowiednie miejsce (talerz, szklankę, potrawę) i naciśnij spust.

Sprawdź syfon do bitej śmietany renomowanej marki Heidi: https://www.xxlgastro.pl/pl/hendi-syfon-do-bitej-smietany-kitchen-line-1l.html

PS. Kupując syfon, nie zapomnij również o nabojach do syfonu https://www.xxlgastro.pl/pl/hendi-naboje-do-syfonow-do-bitej-smietany-opakowan.html