Porady kulinarne: Dieta w Wielkim Poście a zdrowie

Dieta a Wielki PostSpecjaliści dowodzą – w oparciu o badania przeprowadzone na owadach oraz zwierzętach – , że sytuacja postu, a więc ograniczonego dostępu naszego organizmu do kalorii ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Skutkuje on wydłużeniem czasu życia, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowań na cukrzycę, nowotwory, a także przeciwdziała chorobom układu krążenia. Wyniki badań pokazują nam wyraźnie jak obiecującym może stać się zastosowania nakazów postu w swoim życiu.

U wykorzystanych przez naukowców w badaniach gryzoni zanotowano wzrost odporności na poszczególne komórki rakowe oraz na cukrzycę i choroby układu krwionośnego. Dietę tą, opartą na mniejszej ilości kalorii, ale posiadającą wszystkie niezbędnie składniki potrzebne do budowy oraz regulacji funkcji organizmu, zastosowano następnie u małp oraz ludzi. Wyniki jasno wykazały, iż wpłynęła ona na ograniczenie przyrostu tkanki tłuszczowej (chroni przed otyłością) a także zredukowała możliwości wystąpienia nadciśnienia tętniczego, nowotworów oraz hiperglikemii.

W dalszym ciągu prowadzone są na ten temat coraz bardziej szczegółowe badania, także przez wielkimi umysłami tej planety jeszcze masa wyzwań. Nie rozszyfrowano jak dotąd w jaki sposób funkcjonują mechanizmy, które zmniejszoną ilość kalorii przekształcają na poprawę zdrowia. Redukcja racji żywnościowych nie wydaje się może zachęcającym pomysłem, jednakże jeśli poznamy schematy działania tego zjawiska może nas to doprowadzić do opracowania nowych rodzajów lekarstw. Nie posiadamy również jeszcze wiedzy na temat możliwości bezpiecznego ograniczenia liczby spożywanych przez nas kalorii w pokarmie bez uszczerbku dla własnego organizmu. Warto pamiętać, iż zbyt duży niedobór jednostek energetycznych w naszym ciele skutkować może w sposób odwrotny do zamierzonego i zadziałać na naszą niekorzyść.

Pytanie brzmi czy komuś może zaszkodzić taki post? Jasnym jest, że tego typu ograniczenia żywieniowe mają dużą szansę pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie a tym samym polepszyć nasz samopoczucie. Pamiętać jednak musimy, że wszelkie tego typu próby samodyscypliny żywieniowej przeznaczone są niemal wyłącznie dla osób zdrowych. Ludzie cierpiący na choroby przewlekłe powinni definitywnie zrezygnować z tak restrykcyjnej diety, a każdą zmianę co do przyjmowania lub ograniczenia spożywanych pokarmów należy w ich przypadku konsultować z lekarzem specjalistą. Nie wolno nam zapomnieć o fakcie, iż niekontrolowany i przedłużający się stan, kiedy to rezygnujemy z jakiś produktów może spowodować deficyt jakichś ważnych składników odżywczych w naszym ciele, a tym samym wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

Usuwając coś z naszego codziennego jadłospisu nie zapomnijmy o odpowiedzialnej jego suplementacji. Jeśli się więc zdecydujemy na Wielki Post nie tylko w okresie wielkanocnym, przemyślmy najpierw cały proces, by nie odczuć negatywnych jego konsekwencji na własnej skórze. Zdrowie jest ważne, a najlepszym do niej szlakiem jest równowaga i racjonalna ocena sytuacji.

Tekst został napisany we współpracy z portalem nadiecie.net