Porady kulinarne: 9 najważniejszych grillowych sztuczek, które powinieneś znać

Wszyscy lubią potrawy z grilla oraz spotkania przy grillu. Ale aby grillowane potrawy były najwyższej jakości, grillowanie sprawiało przyjemność, należy kierować się tymi 10 zasadami:

  1. Czyszczenie grilla: zanim rozpalisz grilla, wyczyść go przed użyciem. Usuń popiół, tłuszcz i inne pozostałości. Tylko odpowiedni przepływ tlenuu pozwoli się dobrze palić grillowi.
  2. Czyszczenie rusztu: wyczyść go szczotką drucianą póki jest jeszcze ciepły (bo łatwiej jest to zrobić tuż po grillowaniu niż po 2 tygodniach gdy brud zaschnie). Następnie natrzyj sokiem z cytryny lub octem aby go zdezynfekować.
  3. Kupuj ekologiczny węgiel – przysłużysz się naturze a jedzenie będzie smakować lepiej.
  4. Do grillowania możesz używać również wióry drzewne, które nadadzą daniu pyszny, dymny smak i aromat. Można wykorzystać wióry dębowe,z orzesznika czy jadłoszynu (mocniejszy aromat) lub użyć drzew owocowych dających bardziej słodki smak: jabłoni, wiśni czy śliw. Wystarczy sypnąć odrobinę mokrych (moczonych przez minimum 30 minut w wodzie) wiórów na węgiel.
  5. Zaopatrz się w dobre szczypce do odwracania – najlepiej dwie pary: jedną do durowego mięsa, drugą do upieczonego. Możesz również użyć starej rękawicy kuchennej do ochrony przed temperaturą.
  6. Możesz pod ruszt włożyć  aluminiową tackę na grilla, aby tłuszcz ściekał do niej a nie bezpośrednio na węgiel. Wtedy będzie mniej do czyszczenia grilla a grillowanie będzie zdrowsze (tłuszcz spalony w wysokiej temperaturze może tworzyć rakotwórcze związki).
  7. Unikaj wybuchów płomieni – przed położeniem jedzenia, odsącz go z nadmiaru marynaty. Będzie bezpieczniej a i jedzenie się nie spali na wiór.
  8. Jeśli masz grill z pokrywką, to zanim go całkowicie otworzysz, uchyl na chwilkę tylko wieko i dopiero po chwili podnieś pokrywkę – popiół nie wzbije się do góry pokrywając nasze jedzenie szarym nalotem.
  9. Jak sprawdzić nagrzanie grilla? Umieść rękę ok. 12 cm nad rusztem i mierz czas jak długo możesz utrzymać rękę bez cofania jej znad rusztu. Ale nie kozakuj! Jeśli utrzymasz rękę przez 6 sekund, temperatura jest niska, jeśli przez 4 sekundy – temperatura średnia, jeśli przez 2 sekundy – temperatura jest piekielna. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać ręki w ogóle, to zazwyczaj oznacza to, ze uległeś poparzeniu i powinieneś się udać do szpitala!

Źródło: książka Jamie Oliver FoodTube – Szalony grill – zobacz recenzję