Kuchenna ergonomia czyli jak gotować komfortowo i przyjemnie

Ergonomia w kuchniW kuchni spędzamy sporo czasu. Warto zatem zrobić wszystko, by nasze gotowanie było komfortowe i przyjemne. Pomogą nam w tym zasady kuchennej ergonomii.

Czym jest ergonomia?

W skrócie ergonomia to nauka o pracy. Jej celem jest humanizowanie pracy, czyli dostosowywanie jej do możliwości psychofizycznych człowieka. Dzięki ergonomii możliwe było wyeliminowanie chorób zawodowych. Ergonomia nie obejmuje wyłącznie zagadnień fizycznych, ale również psychologiczne, czy socjologiczne.

Ergonomia w kuchni

Warto zasady ergonomii zastosować w swojej kuchni. Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, na gotowaniu, siekaniu, obieraniu, smażeniu, czy pieczeniu. By usprawnić te wszystkie czynności, należy dopasować meble kuchenne do swojego wzrostu oraz zadbać o odpowiednie rozmieszczenie sprzętu kuchennego. Nie pozwalajmy sobie na niedopasowany blat, przy którym krojenie będzie męką, albo szafki, do których musimy wspinać się na taboret, a i tak ledwie do nich sięgamy. Naprawdę warto zadbać o swój komfort i zdrowie.

Co to jest trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy to jedno z pojęć ergonomii kuchennej. Bazuje ono na założeniu, że kuchenne prace układają się w trójkąt roboczy, który obrazują takie sprzęty jak: lodówka, kuchenka i zlewozmywak.

Strefy w kuchni

Przyjęło się, że w kuchni można wydzielić kilka stref w zależności od ich przeznaczenia.

  • Strefa zapasów obejmująca lodówkę
  • Strefa przechowywania, czyli szafka z naczyniami oraz sztućcami
  • Strefa zmywania, inaczej strefa czystości z koszem na śmieci, zlewozmywakiem, bądź zmywarką
  • Strefa przechowywania obejmująca blat roboczy, deski, mikser i przyprawy
  • Strefa gotowania zawierająca kuchenkę, garnki, mikrofalę i piekarnik

Strefy kuchenne, mimo tego, że początkowo wydają się dziełem przypadku, są tak obmyślone, by zminimalizować czas poświęcony na gotowanie. Kuchnia zaprojektowana w oparci o te strefy będzie funkcjonalna. Do tego łatwiej będzie w niej utrzymać porządek oraz znaleźć to, czego akurat potrzebujemy.

 

Strefy a planowanie kuchni

Pierwszą naszą czynnością, gdy wrócimy ze sklepu, jest wypakowanie torby z zakupami, dlatego lodówka bądź szafka do przechowywania żywności powinna znajdować się, czy samym wejściu. Przy lodówce powinien znajdować się blat, na który, możemy wypakować resztę produktów. Bezpośrednio przy blacie należy umieścić zlewozmywak a pod zlewozmywakiem kosz na śmieci. W taki sposób nasze gotowanie będzie przebiegać sprawnie. Przychodzimy i kładziemy torbę na blacie, z torby wyjmujemy produkty, które kładziemy do lodówki. Później bierzemy się za przygotowywanie posiłku. Obieramy i resztki wrzucamy do kosza na śmieci. Potem myjemy i wrzucamy do garnka, który stoi na kuchence obok nas, voila!

Cebula

Przemyśl swoje potrzeby

Gdy już zapoznałeś się z zasadami kuchennej ergonomii, warto pójść o krok dalej i dostosować owe zasady do swoich potrzeb. Po pierwsze zastanów się, ile czasu spędzasz w kuchni. Jeśli codziennie tylko ty gotujesz, to bądź egoistą i urządź kuchnię tak, by spełniała twoje założenia. Meble kuchenne dostosuj do swojego wzrostu, tak samo, jak kolorystykę, garnki i całą resztę. W końcu to ty spędzasz w niej najwięcej czasu, wiec masz do tego prawo. Kolejnym aspektem, który warto przemyśleć, to dla ilu osób gotujesz? Jeśli tylko dla siebie, to wystarczy ci jedna mała szafka na garnki oraz niewielka na zastawę. Jeśli masz na wyżywieniu całą rodzinę, zadbaj o optymalną ilość mebli kuchennych. Nie ma nic gorszego niż źle zorganizowane szafki i półki w kuchni. Gdy garnek będzie wciśnięty gdzieś głęboko w czeluściach szafki, bądź przykryty innymi, to pewnie po niego nie sięgniesz. Nie mówiąc o braku żadnego komfortu gotowania. Planuj wszystko rozsądnie, by czerpać z gotowania radość, bo kto chce, by jedzenie stało się udręką?

Kuchnia a dzieci

Dla małych dzieci kuchnia może być niebezpiecznym miejscem. Zorganizuj ją tak, by twojemu dziecku nic nie groziło. Nie trzymaj ostrych przyborów kuchennych w szafkach , do których dziecko może sięgnąć. Gdy coś gotujesz nie pozwalaj zbliżać się dziecku do kuchenki. Wszystkie rzeczy szklane, także przechowuj poza zasięgiem dziecka. Jeśli marzy ci się wspólne gotowanie, to zorganizuj do tego odpowiednio przestrzeń, dbając o komfort swojego dziecka i jego bezpieczeństwo.
Gdy będziemy pamiętać o stosowaniu zasad ergonomii, nasza kuchnia będzie wygodna i dostosowana do naszych potrzeb. Zalety tego rozwiązania odczujemy bardzo szybko. Nie dość, że gotowanie pójdzie nam sprawniej, to łatwiej będzie nam utrzymać porządek. Czy to nie idealne, 2 w 1?

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz meble kuchenne: http://www.artcorestudio.pl/meble-kuchenne