Polecane książki kulinarne: Strączki – Maria Banach (gruszkazfartuszka.pl)

Książka Strączki - Maria BanachNie lubisz roślin strączkowych na talerzu? Po tej książce zdecydowanie się do nich przekonasz. Oto autorska książka blogerki kulinarnej Marki Banach o wymownym tytule „Strączki”. Autorka jest właścicielką znanego bloga GruszkaZFartuszka.pl, jest również zdobywczynią pierwszego w Polsce konkursu kulinarnego dla blogerów BlogerChef. A ten tytuł zobowiązuje!

Książka przedstawia 88 przepisów na dania ze „strączkami” w roli głównej – z soczewicy (czerwonej, żółtej, zielonej i czarnej), grochu (np. żółtego) i groszku (zielonego i cukrowego), ciecierzycy (i nie tylko hummus), fasoli (białej, czerwonej, mung czy adzuki), bobu czy soi. I nie są to tylko przepisy na przystawki i dania główne, ale również desery! Wiele z podanych przepisów stanie się ulubionymi przepisami wegetarian.

Wszystkie desery i zdjęcia są autorstwa blogerki – jest na co popatrzeć jak i jest co posmakować (po przygotowaniu oczywiście!). Na wstępie autorka podaje porady jak wybierać podczas zakupu produkty i obala wiele mitów dotyczących groszków (np. o wzdęciach i wiatrach, których można uniknąć jeśli zastosujemy się do kilku prostych rad czy o ciężkostrawności dań z roślin strączkowych).

Każdy przepis opatrzono informacją o czasie przygotowania czy stopniu trudności, więc można dobrać przepis pod własne umiejętności kulinarne.

Książka wydana na ładnym papierze, z twardą oprawą. Aż miło się ją czyta, przegląda i z niej gotuje 😉 Polecamy tę książkę zarówno na własne potrzeby lub jako prezent dla miłośnika (lub wręcz przeciwnika) roślin strączkowych, dla mięsożercy jak i dla wegetarianina.

Książka do kupienia w wielu księgarniach internetowych w cenie 3 osobowego dania w restauracji.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: kuchnia azjatycka przepisy,blog kuchnia azjatycka,blog kuchnia azjatycka przepisy,kuchnia azjatycka blog z przepisami,kuchnia azjatycka przepisy blog,kuchnia azjatycka przepisy kulinarne