Słownik kulinarny: Solianka lub Seljanka

Solianka lub seljanka (źródło: russianfamily.net)

Solianka lub seljanka (źródło: russianfamily.net)

Solianka to rodzaj rosyjskiej zupy będącej połączeniem zupy szczi (zabielanego śmietaną kapuśniaku) i rassolnika (zupy ogórkowej). W przypadku solianki osobno gotuje się wywar i wkład do zupy, łączy się je dopiero tuż przed podaniem.

Dawniej potrawę nazywano seljanka (od słowa „sielskij” – wiejski), później przybrała obecną nazwę solianka (od sowa „sol” – sól).

W kuchni rosyjskiej i ukraińskiej można wyróżnić trzy rodzaje solianki:

  • mięsną,
  • rybną
  • grzybową.

Podstawowym składnikiem solianki są kiszone (niekiedy konserwowe) ogórki, pikle oraz marynowane lub kwaszone grzyby. Przyrządzając zupę, podsmażamy cebulę na boczku albo szynce, dodajemy warzywa i mięso (na przykład resztki pieczeni) lub ryby, rzadziej wędlinę, a także koncentrat pomidorowy. Tę bazę na krótko przed podaniem zalewa się rosołem mięsnym albo rybnym i doprawia wodą z kiszonych ogórków. Potem trzeba chwilkę razem pogotować, przyprawić solą i dużą ilością pieprzu, czasami papryką, koperkiem, natką pietruszki lub selera. W soljance rybnej miejsce mięsa zajmują słodkowodne ryby albo raki, do grzybowej – oprócz grzybów, oczywiście – wkłada się ziemniaki, kapustę i marchewki.

Już na talerzach do zupy trzeba dodać porcję kwaśnej śmietany i trochę soku z cytryny – solianka musi być nie tylko słona, ale i wyraźnie kwaśna.

 

Źródło: logo24.pl

Użytkownicy trafili tutaj szukając: seljanka przepis,solianka przepis