Smaczne i zdrowe domowe wędliny – jak je zrobić?

W czasach naszego dzieciństwa, gdy produkty w sklepach były trudno dostępne, w domach przygotowano wiele własnych produktów takich jak wędliny, pieczywo czy nabiał. W obecnych czasach półki supermarketów uginają się od wielkiego wyboru szynek, kiełbas i wędlin czy różnego rodzaju chlebów. Niestety ich jakość często pozostawia wiele do życzenia, a długa lista składników, z tymi rozpoczynającymi się na literę „E” wcale nie zachęca do spożywania. Są one również szkodliwe i nie wpływają zbyt pozytywnie na nasze zdrowie.

Stąd w ostatnim czasie pojawił się trend i moda na powrót do starych, tradycyjnych przepisów naszych babć i mam na swojską kiełbasę czy szynkę, pieczony ze zdrowej, pełnoziarnistej mąki chleb czy na ręcznie wyrabiane masło. Są one smaczniejsze, a przede wszystkim zdrowsze.

W domowym zaciszu możesz przygotować następujące smakołyki:

  • domowy pasztet
  • wędzoną szynkę bez nadmiaru soli czy wzmacniaczy smaku przy pomocy wędzenia na zimno w temperaturze 16-22 stopni przez wiele godzin lub dni lub wędzenia na gorąco. Tak przygotowana wędlina jest trwała i odporna na psucie się.
  • wędzony boczek
  • kiełbasy różnego rodzaju
  • kabanosy
  • domowe parówki bez MOMu
  • kindziuk własnej roboty (wędlina umieszczona w dokładnie wymytym wieprzowym pęcherzu) lub jej „żołądkowy” odpowiednik – skilandis

Aby przygotować swojską domową kiełbasę, wystarczy zaopatrzyć się w mięso wieprzowe (np. łopatkę), boczek, przyprawy (sól do peklowania, pieprz, czosnek), jelito wieprzowe oraz kilka akcesoriów i przyrządów (maszynkę do mielenia, zrębki drewniane do wędzenia, nadziewarkę i wędzarnię). Każdy z tych produktów możesz kupić w specjalistycznych sklepach internetowych i stacjonarnych.

Chcesz przygotować domową szynkę? Przygotuj: mięso, sól do peklowania, wodę, zwykłą sól, liście laurowe i ziele angielskie. Z tych składników należy przygotować zalewę, w której będziemy peklować naszą szynkę (od 3 do nawet 14 dni – im dłużej, tym lepiej). Po zapeklowaniu szynki, można przystąpić do wędzenia. W zależności od wybranego rodzaju drewna, z którego są wykonane zrębki drewna, możemy otrzymać szynkę o różnym smaku i aromacie.

Jak widać, domowy wyrób wędlin jest dostępny dla większości gospody lub gospodarzy domu. Wystarczy tylko chcieć!