Słownik kulinarny: Kardamon

Kardamon w 3 postaciach: zielony, łuskany, sproszkowanyKardamon (łac. Elettaria cardamomum, ang. cardamom, cardamon, green vardamom) to przyprawa  z rodziny imbirowatych. Nasiona z orzeszków krzewu kardamonu rosnącego w krajach tropikalnych mają bardzo mocny ale przyjemny cytrynowo-imbirowy zapach i smak. Kardamonu używa się często w  kuchni indyjskiej, arabskiej, skandynawskiej i afrykańskiej, dodatku do kruchych ciasteczek, słodkich sosów, wędlin i likierów. Doskonałe są pomarańcze posypane kardamonem, a kawa z drobiną tej przyprawi nabiera wspaniałego smaku.

Kardamon w sprzedaży występuje w 3 postaciach:

  • nasiona zamknięte w naturalnych chroniących przed utratą smaku zielonych strąkach, które wyrzuca się po wyciągnięciu z nich ziaren. Taka postać nosi nazwę „zielony kardamon” (ang. green cardamom)
  • niełuszczone nasiona kardamonu, bez strąków. Niestety niechronione strąkiem nasiona szybciej tracą swój smak i aromat.
  • zmielone nasiona kardamonu w proszku, które są najmniej aromatyczne.

Zazwyczaj w przepisach, w których mowa jest o kardamonie, należy użyć zielonego kardamonu, jednakże z uwagi na utrudnioną dostępność tej formy kardamonu w Polsce, używa się zazwyczaj sproszkowanej postaci.

Istnieje również brązowa odmiana kardamonu używana przez Indian do ostrych przypraw.

Jeden strąk zielonego kardamonu to odpowiednik 1/6 łyżeczki sproszkowanej postaci. Kardamon można zastąpić identyczną ilością zmieszanej gałki muszkatołowej z cynamonem, samym cynamonem, samą gałką muszkatołową lub mielonym czosnkiem pomieszanym z cynamonem.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: czym zastąpić kardamon,Czym mozna zastapic kardamon w kremie