Porady kulinarne: Jak przygotować i usmażyć najlepsze pączki?

PączkiJest wiele szkół przygotowywania i smażenia pączków. Poniżej kilka porad jak sprawić by nasze pączki były najlepsze.

  1. Nadziewanie pączków – w zależności od upodobań pączki można nadziewać podczas ich formowania jak również dopiero po usmażeniu (ale muszą być jeszcze ciepłe. Do nadziewania można użyć np. dużej strzykawki do płukania żołądka lub specjalnej szprycy lub nadziewarki do pączków. Nadziewa się zazwyczaj albo od dołu albo z boku pączka.
  2. Nie za szybkie rozgrzewanie tłuszczu – za szybkie rozgrzanie lub zbyt wysoka temperatura tłuszczu mogą spowodować, że pączek będzie spalony z wierzchu a surowy w środku.
  3. Biała obwódka na środku – aby taką uzyskać, należy nalać tłuszczu tak, aby sięgał co najmniej do połowy wysokości pączka. Pączek nie powinien leżeć na dnie ale swobodnie pływać w tłuszczu.
  4. Pączki wkładamy do tłuszczu do góry nogami, tj. spodem pączka do góry. Dzięki temu płaska część pączka powstała od leżenia na stolnicy lub desce nabierze okrągłości podczas smażenia i pączek będzie równomiernie okragły.
  5. Są różne szkoły smażenia pączków – zależy to od upodobań i przepisu. Pączki można smażyć po minucie z każdej ze stron lub też smażyć dłużej (łącznie ok. 5 minut) ale wtedy wkładamy do tłuszczu o mniejszej temperaturze (tłuszcz zaczyna dopiero skwierczeć po wrzuceniu pączka). Smażyć możemy zarówno w rondlu jak i we frytkownicy.
  6. Jak uchronić się przed surowym pączkiem w środku? Można sprawdzić czy pączek jest usmażony od środka wbijając wykałaczkę i sprawdzając jej koniec po wyjęciu (czyli tak, jak sprawdzamy upieczenie się placka).
  7. Zagniatanie ciasta – możemy je zagnieść ręcznie lub użyć maszyny do wypieku chleba.
  8. Dodanie do przepisu odrobiny alkoholu powoduje, że pączki mniej chłoną tłuszcz.
  9. Pączki po usmażeniu należy wyłożyć na papierowy ręcznik aby odciekły z tłuszczu.
  10. Tłuszcz do smażenia wybieramy w zależności od upodobań lub przepisu – niektórzy smażą pączki tylko w oleju, niektórzy nie wyobrażają sobie innych pączków niż smażone w smalcu wieprzowym.
  11. Do nadziewania pączków najlepiej użyć mieszanki różnych marmolad, marmolady z róży itp. w zależności od własnych upodobań i posiadanych składników.
  12. Są różne szkoły formowania pączków w zależności od upodobań, umiejętności, przepisu oraz tego czy nadziewamy pączek przed czy po smażeniu:
    • wykrawamy w średniocienkim cieście szklanką po 2 koła – na jednym nakładamy marmoladę, przykrywamy drugim kołem, zlepiamy je ze sobą i szklanką powtórnie wykrawamy koło, aby pączek był okrągły.
    • wykrawamy w grubym cieście szklanką koło, na środku nakładamy marmoladę a następnie zawijamy brzegi do góry i zlepiamy je ze sobą zamykając w środku marmoladę. Ten sposób wymaga trochę umiejętności, ale dla osoby, która potrafi lepić pierogi nie powinno to sprawiać trudności.

Źródło: whiteplate.blogspot.com, własne doświadczenie, poradniki kulinarne

Jeśli posiadacie jakieś własne, sprawdzone sposoby na najlepsze pączki, podzielcie się w komentarzu poniżej.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: pączki wg okrasy