Słownik kulinarny: Marsala

Wino MarsalaBardzo słodkie lub wytrawne, białe i czerwone wina włoskie o zawartości alkoholu 15-18%, cukru 170-300 g/litr. Powstają w okolicy Marsala na Sycylii. Podobne są do porto lub sherry.

Marsala jest najczęściej używana deserów, m.in. do zabajone. Marsala podawana jest także jako aperitif, jako wino deserowe oraz z serami typów parmezan, gorgonzola i roquefort.

Legenda mówi, że wina marsala odkryte zostały przez anglika Johna Woodhouse, który przybył w 1773 roku do Marsala na Sycylii i odkrył ludzi produkujących mocne wina. Woodhouse zaczął masowo importować to wino do Wielkiej Brytanii. Druga historia mówi, że wiedzę o procesie produkcji tego wina przekazali ludziom z Hiszpanii i Portugalii kupcy podróżujący śródziemnomorskim szlakiem handlowym. W 1986 roku włoskie prawa do produkcji Marsala zostały zmienione w celu uwzględnienia bardziej rygorystycznych przepisów podobnych do tych, które rząd portugalski ustanowił dla wina Porto.

Sposób produkowania wina Marsala:

Beczki z winami są układane w ten sposób, że kolejne lata o podobnych smakach są umieszczane w beczkach powyżej pierwszego. Gdy wino zostanie wyciągnięte z beczki na dole, to beczka po tym winie jest napełniana z następnej beczki i tak dalej. W ten sposób, smak pozostaje taki sam w całym cyklu, a każda butelka może potencjalnie zawierać trochę wina z pierwszego rocznika.

Marsala występuje w kilku kategoriach w zależności od czasu postarzania wina:

  • Fine to wino jednoroczne
  • Superiore to wino  co najmniej dwuletnie
  • Superiore  Riserva to wino co najmniej czteroletnie w drewnianej beczce
  • Vergine e/o Soleras to wino co najmniej pięcioletnie
  • Vergine e/o Soleras Stravecchio e Vergine e/o Soleras Riserva to wino starzone co najmniej 10 lat