Jako pierwsi w czwartej serii do walki staną mieszkańcy Krakowa. Spotykając się po raz pierwszy, będą musieli odsłonić przed sobą nie tylko domowe zakamarki, ale również zdradzić swoje wyjątkowe przepisy kulinarne. W Krakowie przez cztery wieczory będą walczyć: Agata Anioł, profesjonalna i zorganizowana pani architekt. Agnieszka Krajewska, pozytywnie nastawiona do życia optymistka, która na co dzień pracuje jako koordynatorka projektów i organizatorka imprez w jednym z krakowskich centrów kultury. Bartosz Wójcicki, zawodnik futbolu amerykańskiego. Gdy nie kopie piłki, studiuje prawo i pracuje jako agent ubezpieczeniowy oraz Tomasz Rachwalski, instruktor tańca towarzyskiego, sędzia turniejowy i właściciel szkoły tańca. Na jakie smaki tym razem postawili Ugotowani? Eksperymentalne wariacje, czy sprawdzone przepisy?
Przepisy Agnieszki Krajewskiej
Składniki:
- mix sałat, rukola
- mix serów: pecorino z pistacjami i z pomidorami, parmezan, gorgonzola
- seler naciowy
- jabłko
- twarda gruszka
- orzechy włoskie i laskowe
- winogrona
- pomidory suszone
- oliwki zielone i czarne
- oliwa z oliwek
- świeży rozmaryn
Sposób przygotowania:
Sałatę szarpiemy i przekładamy do dużej miski. Sery, jabłko, gruszkę, seler naciowy i pomidory kroimy w niezbyt drobną kostkę i dodajemy do sałaty. Następnie dodajemy winogrona, posiekane orzechy oraz oliwki. Przygotowujemy sos: mieszamy ocet balsamiczny, oliwę, z odrobiną świeżego rozmarynu. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Wykładamy na talerze. Dekorujemy oliwkami oraz świeżymi listkami bazylii.
DANIE GŁÓWNE: Chorwacja z dodatkiem zieleni
- po 30 dag mięsa mielonego: cielęcego, wieprzowego i wołowego.
- 3 jaja
- 5 ząbków czosnku
- łyżka oliwy
- świeży tymianek
- przyprawa uniwersalna
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
W dużej misce mieszamy mięso z posiekanymi ząbkami czosnku. Wbijamy 3 jaja. Dodajemy dużą łyżkę oliwy, świeży tymianek i przyprawę uniwersalną do smaku. Doprawiamy solą i pieprzem. Wszystkie składniki mieszamy, a z uzyskanej masy formujemy wałeczki. Smażymy na rozgrzanej oliwie do zrumienienia.
Brokuły zapiekane z cukinią i ziemniakami w sosie serowym
Składniki:
- duży brokuł
- 2 duże cukinie
- 6 ziemniaków
- 15 dag sera pleśniowego
- kostka serka topionego
- 2 łyżki oliwy
- świeży tymianek
- świeży rozmaryn
- sól, pieprz
Sposób wykonania:
Obrane ziemniaki kroimy na plastry i przez ok. 10 minut gotujemy w lekko posolonej wodzie. Brokuły blanszujemy. Następnie kroimy cukinię na niezbyt cienkie plastry, oraz ser pleśniowy na kawałki. Przygotowujemy sos: w miseczce ucieramy 3 łyżki oliwy ze świeżym tymiankiem, rozmarynem i serkiem topionym. Warzywa oraz ser układamy w naczyniu żaroodpornym warstwami: ziemniaki, cukinia, ser pleśniowy, brokuły. Całość polewamy sosem. Pieczemy przez około 30 minut w temperaturze 200°C .
DESER: Ognista Hiszpania
- 4 hiszpańskie pomarańcze
- owoc granatu
- 1/2 melona
- 2 owoce kiwi
- kiść winogron czerwonych
- 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
- papryczka chili
- 1/2 opakowania wiórków kokosowych
Sposób wykonania:
Pomarańcze, melon i kiwi kroimy w kostkę. Następnie delikatnie mieszamy z winogronami i ziarnkami granatu. Na rozgrzanej patelni prażymy wiórki kokosowe. Czekoladę ucieramy na tarce. Chili bardzo drobno siekamy. Następnie pokrojone owoce wykładamy do salaterek, posypujemy startą czekoladą, siekanym chili i wiórkami kokosowymi.
Źródło: http://ugotowani.tvn.pl/przepisy,950,n/przepisy-agnieszki-krajewskiej-4-sezon-krakow,77062.html
Przepisy BARTOSZA WÓJCICKIEGO
PRZYSTAWKA: Kozi przysmak w porzeczkowym musie
- ser kozi
- bułka tarta
- 1 jajko
- olej słonecznikowy
- mix sałat
- sos winegret
- mus porzeczkowy
- karmelizowany ocet balsamiczny
Sposób przygotowania:
Ser kozi kroimy w centymetrowe plastry, panierujemy w jajku w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju. Następnie odsączamy nadmiar tłuszczu. Podajemy z sałatą z pomidorkami koktajlowymi polaną sosem winegret. Całość polewamy karmelizowanym octem balsamicznym wymieszanym z musem porzeczkowym.
DANIE GŁÓWNE: Sola prababci Marii z sałatką szefa
- 2 – 3 filety soli (zależy do ich wielkości)
- mąka
- masło
- śmietana 22%
- białe wino wytrawne
- ser parmezan
- bułka tarta
- cytrynowy pieprz
- sól
Sałata
Składniki:
- liście młodego szpinaku
- oliwa z oliwek
- karmelizowany ocet balsamiczny
- ogórek zielony
- suszone pomidory
- orzeszki pinii
- ser parmezan
- świeża mięta
Sposób przygotowania:
Rybę nacieramy solą i pieprzem cytrynowym następnie obtaczamy w mące. Następnie delikatnie podsmażamy na maśle pod koniec podlewając białym winem. Podsmażone filety układamy równo w brytfance i grubo posypujemy tartym parmezanem. Całość polewamy cienką warstwą śmietany zmieszanej z mąką, i posypujemy bułką tartą. Na wierzch bułki tartej układamy kawałki masła, które pomogą zarumienić bułkę. Tak przygotowaną rybę pieczemy przez około 15-20 minut w temperaturze 220°C (do widocznego zarumienienia wierzchu).
Sałata
Sposób przygotowania:
Szpinak z obranym, pokrojonym w grube kawałki, zielonym ogórkiem mieszamy z oliwą i octem balsamicznym. Następnie dodajemy przecięte na pół suszone pomidory i miętę, posypujemy parmezanem i prażonymi orzeszkami pinii.
DESER: Waniliowy frykas z ognistym wykończeniem
- 12 jaj
- 11 łyżek cukru
- 1 l śmietany 36%
- laska wanilii
Sposób przygotowania:
Wlewamy śmietanę do garnka, do środka wrzucamy laskę wanilii i całość zagotowujemy. W tym czasie ucieramy 12 żółtek z cukrem. Po zagotowaniu śmietanę ostrożnie wlewamy do utartych żółtek, cały czas mieszając i uważając, aby deser nam się nie zwarzył. Gotowy krem gotujemy w kąpieli wodnej (wstawiamy metalową miskę z kremem nad garnek z gorącą wodą) delikatnie mieszając i pilnując, aby się nie zważył dopóki nie zgęstnieje. Następnie przelewamy do przygotowanych miseczek i wstawiamy na 2/3h do lodówki. Bezpośrednio przed podaniem posypujemy warstwą cukru i karmelizujemy palnikiem, do powstania tafli karmelu.
Źródło: http://ugotowani.tvn.pl/przepisy,950,n/przepisy-bartosza-wojcickiego-4-sezon-krakow,77063.html
Przepisy TOMASZA RACHWALSKIEGO
PRZYSTAWKA: Żur staropolski
Składniki:
- 1 l wody
- 1 l zakwasu domowego (żytniego)
- 1/2 kg kiełbasy wędzonej
- 150 g białej surowej kiełbasy
- 250 g boczku wędzonego
- 250 g szynki wędzonej lub polędwicy
- 4 grzyby suszone, namoczone dzień wcześniej
- 3-4 drobno posiekane ząbki czosnku
- 100 g serka topionego śmietankowego
- około 400 g śmietany 18%
- 2-3 łyżki żurku instant
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- szczypta soli
- szczypta mielonego czarnego pieprzu
- kilka liści laurowych
- kilka ziaren ziela angielskiego
- jajka
Sposób przygotowania:
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie. Kiełbasę, boczek, szynkę kroimy w kostkę lub w paski, wkładamy do garnka i chwilę gotujemy pod przykryciem. Następnie dodajemy w całości kilka białych surowych kiełbasek. Ugotowane kiełbaski natychmiast wyjmujemy z zupy, obieramy ze skórki, kroimy w kostkę lub paski i wkładamy z powrotem do zupy. Osobno gotujemy jajka na twardo. Namoczone dzień wcześniej grzyby, kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. W misce zupy rozpuszczamy 2-3 łyżki żurku instant i stopniowo wlewamy do garnka dokładnie mieszając. Następnie wlewamy zakwas, dodajemy drobno posiekany czosnek. Całość gotujemy około 10 minut. Jedno rozdrobnione jajko dodajemy do zupy. Ponownie odlewamy miskę zupy, w której dokładnie rozpuszczamy śmietanę, i stopniowo wlewamy do garnka dokładnie mieszając. Gotujemy jeszcze około 5 minut. Podajemy z ćwiartką jajka na jedną porcję. Najlepszy żurek jest po 2-3 dniach.
DANIE GŁÓWNE: Jagnięcina w sosie jogurtowym
- ok. 2 kg młodej jagnięciny
- 2 opakowania (po 420 g) lub więcej jogurtu naturalnego
- 1/2 kostki masła
- 100 g koncentratu pomidorowego
- 1 puszka pomidorów bez skórki
- 2 duże cebule
- 2 łyżki lub więcej kurkumy
- 1 łyżka lub więcej mielonego cynamonu
- 1 łyżka curry
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka kminku (lub kolendry) w proszku
- 1 łyżeczka imbiru
- 1/2 główki czosnku
- sól
- sok z cytryny
- oliwa z oliwek
- płatki migdałowe do posypania
Sposób przygotowania:
Dzień wcześniej myjemy i kroimy jagnięcinę w większą kostkę. Wkładamy do miski, polewamy odrobiną oliwy, posypujemy kurkumą, odrobiną kminku, papryki ostrej, kilkoma zmiażdżonymi ząbkami czosnku i zalewamy ok. 220g jogurtu naturalnego. Całość dokładnie mieszamy i pod przykryciem odstawiamy do lodówki. Na drugi dzień zamarynowaną jagnięcinę przekładamy do dużego garnka z roztopionym masłem. Cebule kroimy, podsmażamy na oliwie, posypujemy kurkumą, miksujemy i dodajemy do mięsa. Pomidory z puszki, kroimy w kostkę, podsmażamy na oliwie, miksujemy i dodajemy do mięsa. Całość na małym ogniu dusimy od czasu do czasu mieszając. Gdy wszystko zacznie powoli bulgotać dodajemy resztę przypraw oraz jogurtu i dusimy na małym ogniu pod przykryciem. Mieszamy od czasu do czasu, uważając, żeby się nie przypaliła. Dodajemy bezpośrednio koncentrat pomidorowy, mieszamy i doprawiamy do smaku. Gotowe mięso nakładamy do miseczek, posypujemy płatkami migdałów. Podajemy z upieczoną koniecznie tego samego dnia pitą.
Pita
Składniki:
- 3 szklanki mąki np. typu 450
- 5 dag świeżych drożdży
- 1 1/2 szklanki ciepłej wody
- 1 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania
W dużej misce mieszamy: mąkę, sól i cukier. Do szklanki wkruszamy świeże drożdże, wlewamy oliwę, zalewamy do połowy szklanki ciepłą (nie gorącą) wodą i dokładnie mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Dodajemy resztę wody i całość wlewamy do miski. Mieszamy, aż do momentu kiedy ciasto zaczyna się wiązać. Następnie ciasto wyrabiamy ręcznie aż do uzyskania miękkiego konsystencji. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na około 20 minut do wyrośnięcia. Następnie pitę dzielimy na pół, podsypujemy odrobiną mąki i rozwałkowujemy na cieniutki placek. Gotowy placek wykładamy na blachę wyłożoną wysmarowanym masłem papierem i pieczemy przez około 8 minut w temperaturze 180°C Upieczony placek kroimy na 8 części. Następnie wyrabiamy drugi placek i pieczemy w taki mas sposób, co poprzedni.DESER: Prawie sernik na zimno
- słoik kremu czekoladowego 370 g
- duża paczka sucharków
- 2 serki homogenizowane wanilinowe (400 g)
- 1/2 l śmietany kremówki 36 %
- żelatyna 1-2 łyżki
- 2 galaretki
- owoce do obłożenia
Sposób przygotowania:Krem czekoladowy miksujemy i mieszamy z rozdrobnionymi sucharkami. Uzyskaną masę wykładamy do tortownicy. Śmietanę ubijamy dodając rozpuszczoną w wodzie zimną żelatynę oraz serki homogenizowane. Gotową masę wykładamy na spód czekoladowy. Na wierzchu układamy owoce i zalewamy galaretką. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Źródło: http://ugotowani.tvn.pl/przepisy,950,n/przepisy-tomasza-rachwalskiego-4-sezon-krakow,77064.html