Porady kulinarne: Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Nadchodzący czas urlopów i wakacyjnej laby sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się co zabrać ze sobą na upragniony wyjazd. Na lodówkę turystyczną decyduje się coraz większa liczba osób, gdyż umożliwia ona wygodne przewożenie jedzenia podczas długiej jazdy samochodem, lub zapewnia bezpieczne jego przechowywanie podczas całodziennego plażowania. Zobaczmy zatem jakie rodzaje lodówek turystycznych dostępne są na naszym rynku i które z nich przydadzą nam się w poszczególnych sytuacjach.

Lodówka na plażę lub wycieczki

Najważniejsze jest, żeby model był niewielki, poręczny oraz łatwy w przenoszeniu. Idealna będzie zatem lodówka z tworzywa sztucznego, która ma pojemność ok 10-15 litrów, a także jest izolowana, przykładowo styropianem. Do wyboru są także większe lodówki turystyczne, które znajdą zastosowanie podczas wycieczek z większą liczbą osób. Zapobiegniemy w ten sposób nagrzewaniu się napojów oraz psuciu się jedzenia, co jest niebywale istotne podczas upalnych dni. Aby dodatkowo ochłodzić swoje artykuły spożywcze można zastosować specjalne wkłady, które wcześniej należy przechowywać w zamrażalniku – wówczas napoje i jedzenie zachowają swoją chłodną temperaturę na długi czas. Przy wyborze lodówki zwróćmy także uwagę na uchwyt do przenoszenia – powinien pewnie leżeć w dłoni, gdyż źle dobrany model podczas pieszych wycieczek będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał. Alternatywą dla mniej wymagających użytkowników będzie natomiast torba termiczna.

Torba termiczna

Jest to chyba najpopularniejszy sposób przechowywania żywności oraz napojów w terenie. Torba jest lekka i faktycznie spełnia swoją funkcję, jednak nie jest tak wydajna jak pojemnik z tworzywa sztucznego. Obłożona jest srebrnym materiałem termoizolacyjnym, który przez kilka godzin utrzyma Twoje artykuły spożywcze w pożądanej temperaturze. Dla lepszego efektu można ją wspomagać, jak w przypadku większych lodówek izolowanych styropianem, specjalnymi wkładami. Zdecydowaną przewagą torby jest jej lekkość oraz specjalny pasek, który umożliwia przewieszenie jej sobie przez ramię. Dużym minusem natomiast jest jej niewielka pojemność, w związku z czym na plażowanie z całą rodziną lepiej jest jednak wybrać większy i bardziej wydajny model.

Szeroki wybór samochodowych lodówek turystycznych

Lodówki do auta są najpraktyczniejszym rozwiązaniem, bowiem zasilane są one poprzez podłączenie do zapalniczki samochodowej. Dlatego wybierając się w wielogodzinną trasę warto pomyśleć o zakupie takiego sprzętu – nie wymaga on stosowania specjalnych wkładów, które po utracie swojej temperatury są bezużyteczne, aż do momentu ich ponownego zamrożenia. Lodówka przewożona samochodem może być dowolnej wielkości, bowiem nie musimy jej samodzielnie przenosić. W przypadku objazdowych wycieczek znakomitym rozwiązaniem, gdyż kiedy idziemy zwiedzać okolice, wówczas wystarczy przełożyć jedzenie oraz napoje do mobilnego pojemnika – torby lub lodówki przenośnej. Ponadto większą część tego typu lodówek z powodzeniem podłączymy także do gniazdek elektrycznych, zatem przydadzą się również w sytuacji, gdy w pokoju hotelowym, schronisku lub w namiocie nie mamy dostępu do lodówki stacjonarnej.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Nokaut.pl.